Menu

Okiem sędziego

Głos przedstawiciela III władzy, sędziego praktyka z kilkunastoletnim doświadczeniem

Szaleństwo losowania

judge2017

Według założeń ma być sprawiedliwie i uczciwie, bez manipulacji. Chodzi o elektroniczne losowanie sędziego do danej sprawy. Żeby nie było, jak podaje ministerstwo, że sędzia jest umyślnie wybrany do danej sprawy.

Tymczasem to nie jest takie oczywiste jak się nam przedstawia. Co do zasady przydzielanie spraw według kolejności wpływu jest słuszne. I równie oczywiste jest to, że niedopuszczalne jest przydzielanie sprawy na zasadzie takiej, że sędzia X dostał sprawę, bo bardziej odpowiada czy to prokuraturze czy to obrońcom. 

Ale można sobie wyobrazić i taką sytuację, gdy bardzo trudna wielka sprawa trafia do wydziału, gdzie są sami sędziowie z niewielkim stażem, bez wystarczających warsztatowych i organizacyjnych umiejętności (tego nie nabywa się ani w szkole ani na egzaminie, na to potrzeba czasu) i sprawę dostaje - z pominięciem kolejności - sędzia najbardziej doświadczony o stażu trzy razy dłuższym niż pozostali. Bo on sobie ze sprawą poradzi (czytaj: sprawnie osądzi). Nie widzę w tym nic złego. Sam na takiej zasadzie dostałem kiedyś całkiem dużą i niełatwą sprawę i było dla mnie zrozumiałe, że to ja, a nie młodsi koledzy muszę się z nią zmierzyć. 

Wracając do losowania: w sądzie okręgowym może być i tak, że dany sędzia dostanie dwie wielkie sprawy (wieloosobowe, wielotomowe itd) i to go w zasadzie załatwia na lata. Bo nic innego nie będzie już w stanie robić poza ich sądzeniem. 

Pole do nadużyć otwiera się natomiast przy kierowaniu wniosków o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Z całym szacunkiem dla kilku setek młodych prawników, którzy mają lada chwila wejść do sądów, ale może mieć znaczenie czy wniosek taki rozpoznaje sędzia czy asesor zależny od opinii wyznaczonego za zgodą ministra wizytatora.

Tak się bowiem składa, że obecny minister i niegdyś i obecnie miewa w zwyczaju ostro krytykować sądy, gdy te nie uwzględniają wniosków prokuratury o zastosowanie aresztu. 

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • Gość: [młodykarnista] *.229.150.50.atman.pl

  Panie Sędzio, co do stosowania aresztów przez asesorów to chyba jednak ciut się pan zagalopował w ocenie (vide art. 2 par. 1a pkt 1 usp)

 • judge2017

  Słuszna uwaga. Ale już przedłużyć areszt w śledztwie asesor będzie mógł, podobnie jak decydować o dalszym stosowaniu aresztu po wpływie aktu oskarżenia do sądu. No i jest jeszcze jedna sprawa: to zastrzeżenie, o którym kolega wspomina, można niepostrzeżenie zmienić...

 • Gość: [młodykarnista] *.centertel.pl

  Co zł zmiany to już oczywiście insza inszość. Świetna okazja do nowelizacji USP będzie zapewne nowela ustawy o lasach lub o ochotniczej straży pożarnej, jak pokazuje praktyka ostatnich miesięcy ci do kpk.

 • Gość: [Jowita] *.centertel.pl

  Może problemem jest to, że sędziami zostają osoby młode, nieposiadające odpowiedniego doświadczenia życiowego i zawodowego by sądzić sprawy innych ludzi.
  Może należało by się zastanowić nad wprowadzeniem kryterium stażu pracy w zawodach prawniczych dla kandydatów na sędziów?
  Kiedyś przeczytałam piękne zdanie: funkcja sędziego to ukoronowanie kariery prawnika.

© Okiem sędziego
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci