Menu

Okiem sędziego

Głos przedstawiciela III władzy, sędziego praktyka z kilkunastoletnim doświadczeniem

Odwoławcza dowolność

judge2017

Wbrew temu, co może się niewtajemniczonym wydawać nie ma takiego przepisu w procedurze karnej, że jak się wyrok sądu I instancji nie podoba, to sąd odwoławczy może go dowolnie zmienić. To że nie ma takiego przepisu, nie znaczy jednak, że tak właśnie dość powszechnie się dzieje. 

Zawężając temat do kary: Nie ma w Kodeksie postępowania karnego przepisu, że sąd II instancji wedle swego swobodnego i niczym nieskrępowanego uznania koryguje w dół lub w górę wymiar kary.  Art. 438 pkt 4 kpk stanowi, że orzeczenie może być uchylone lub zmienione  w razie stwierdzenia rażącej niewspółmierności kary. I tyle teoria. A praktyka poszła swoją drogą. Bardzo złą drogą. 

Nawet dla kogoś zupełnie nieobeznanego z prawem, trudno uzasadnić zmianę kary np z 5 lat na 4 lata rażącą niewspółmiernością. Ale papier (na którym pisze się uzasadnienie) zniesie wszystko. Śmiem twierdzić, że codziennie w Polsce zapadają wyroki sądów II instancji (okręgowych i apelacyjnych) z obrazą art. 438 pkt 4 kpk. Myślę, że większość karnistów "z linii" przyzna mi rację. Wielokrotnie takie ingerencje w wyroki wypaczają ich sens. I niestety bardzo często sąd odwoławczy kwituje to kilkoma okrągłymi zdaniami. 

Moje doświadczenie zawodowe jest takie, że przepływu myśli, poglądów między sędziami z I instancji i tymi nad nimi z II instancji nie ma w ogóle. Rozumiem, że otwarta dyskusja nie tylko o uchybieniach w orzeczeniach I instancji ale także o wątpliwych rozstrzygnięciach w II instancji  jest czymś, co przekracza wyobrażenie sędziów odwoławczych, szczególnie chyba tych apelacyjnych. 

A szkoda. 

P.S Tematem na osobny wpis jest to, jak można być dobrym sędzią apelacyjnym nie orzekając w ogóle w I instancji sądu okręgowego. 

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • Gość: [Damian52] *.dynamic.gprs.plus.pl

    Małe sprostowanie: pkt 4 a nie 3. Poza tym zgadzam się z całością wpisu.

  • judge2017

    Dziękuję, poprawione

© Okiem sędziego
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci