Menu

Okiem sędziego

Głos przedstawiciela III władzy, sędziego praktyka z kilkunastoletnim doświadczeniem

Prawda ministerstwa i prawda ustawy

judge2017

Jak mawiał reżyser "Ostatniej paróweczki hrabiego Barry Kenta" jest prawda czasów, o których mówimy, i prawda ekranu. Obie te prawdy bywają dość różne. 

Tak więc na stronie ministerstwa sprawiedliwości przeczytać możemy, że wśród wielu rozwiązań,  które mają usprawnić działanie sądów, jest między innymi umożliwienie kobietom-sędziom przejście w stan spoczynku z chwilą osiągnięcia 60 lat. 

No cóż, pomysł szlachetny, ale ministerstwo zapomniało dodać, że koleżanki nie tylko będą miały prawo przejść w stan spoczynku, ale od dnia 01.10.2017 roku będą przenoszone z chwilą osiągnięcia 60 lat w stan spoczynku. I o ile dotąd sędzia, który przekroczył wiek przewidziany dla stanu spoczynku, mógł pracować dalej (pod warunkiem przedstawienia stosowanego zaświadczenia lekarskiego) do 70 roku życia, o tyle teraz będzie musiał prosić o to ministra. A od negatywnej decyzji ministra nie przewidziano odwołania. 

I jeszcze jedna, fundamentalna sprawa: ciekaw jestem jakie to głębsze powody stoją za tym, że sędzia-mężczyzna jest zdolny sprawować swój urząd do 65 roku życia, zaś sędzia-kobieta, traci tę zdolność już z chwilą osiągnięcia 60 lat, mimo że tak na świecie jak i w Polsce kobiety żyją statystycznie znacznie dłużej niż mężczyźni ?

Całość zmian dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sprawia wrażenia rozłożonej w czasie i mającej być przeprowadzonej "w rękawiczkach" czystki kadrowej. Sprawniej od tego w sądach na pewno nie będzie. 

P.S Pozdrowienia dla moich koleżanek w sądzie, które w niczym nie ustępują kompetencjom nam, mężczyznom. 

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • Gość: [młodykarnista] *.229.150.50.atman.pl

    Co do prawdy ministerstwa i prawdy ustawy to polecam też nowelę USP. Wg MS jednym z głównych atutów jest losowy przydział spraw oraz równomierne i sprawiedliwe obciążenie - vide dwa pierwsze punkty informacji MSu (ms.gov.pl/pl/informacje/news,9648,wejscie-w-zycie-przepisow-usprawniajacych-prace.html). Uchylono zatem art. 351 kpk o przydziale spraw wg listy a w zamian jest losowy przydział. Ale zaraz zaraz, losowego przydziału nie ma, więc co robić? Ustawodawca (MS znaczy) przewidział że losowego przydziału spraw nie będzie wiec jest art. 21 ustawy z dnia 2017.07.28 o zmianie USP (Dz.U.2017.1452) zgodnie z którym.... stosujemy art. 351 kpk (tak, ten uchylony). Więc najważniejsza , wg oficjalnej linii MSu część nowelizacji USP nie funkcjonuje, nie wiadomo kiedy będzie funkcjonować (ponoć w połowie października, ale...) a może nigdy. I co? I nic. Nie mamy pana płaszcza i co pan nam zrobi.

  • Gość: [judge2017] 217.153.118.*

    Jeśli chodzi o art. 351 kpk, to ja się poddaję. Nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych uchyla go i jednocześnie nakazuje stosować.
    Swoja droga wysoki poziom legislacji. Brawo państwo z ministerstwa.

© Okiem sędziego
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci