Menu

Okiem sędziego

Głos przedstawiciela III władzy, sędziego praktyka z kilkunastoletnim doświadczeniem

Próba donosu

judge2017

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/mecenasi-donosza-sami-na-siebie-reakcja-na-postepowanie-wobec-sadrakuly,868315.html

Niestety nie mogę przyłączyć się do Państwa Mecenasów i donieść na samego siebie. Nie mogę, bo dwukrotnie, mimo szczerych chęci, nie mogłem włączyć się do Tygodnia Konstytucyjnego (akurat wówczas miałem już zaplanowane wyjazdy urlopowe). 

Ale może choć trochę uda mi się donieść na siebie. A więc ad rem: 

Po pierwsze ilekroć mam okazję spotkania z uczniami różnych klas zwiedzających mój Sąd, to wówczas nie mogę się powstrzymać od wyjaśnienia im: 

- jakie nasze prawa w postępowaniu karnym wynikają wprost z Konstytucji RP

- na czym polega trójpodział władzy

- dlaczego niezależność sądów i niezawisłość sędziów jest tak ważna 

- że immunitet to nie bezkarność, a jedna z gwarancji niezawisłości

Ale to nie wszystko. Czasem mówię też, że to nie minister sprawiedliwości na konferencji jest od wskazywania kto ma trafić do aresztu, tylko sąd. I to sąd, a nie politycy orzekają o winie oskarżonego i o karze. 

Powyższe karygodne poglądy głoszę od dłuższego czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, w zamiarze bezpośrednim kierunkowym o szczególnym zabarwieniu. Nie jestem w stanie okazać skruchy ani woli poprawy na przyszłość. 

Zapowiadam uporczywe trwanie w nagannym zamiarze. 

 

Komentarze (12)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Michał] *.ipv4.supernova.orange.pl

  Ciekawe co w takim razie mają powiedzieć radcowie prawni i adwokaci, których samorząd zawodowy realnie kara i dyskryminuje za poglądy co do reformy wymiaru sprawiedliwości, a tutaj to na razie jest mizianie paluszkiem.

 • judge2017

  @Michał
  A za co i kogo to te złe samorządy karzą ?

 • Gość: [Michał] *.ipv4.supernova.orange.pl

  Radców i adwokatów kandydujących do SN, wywalając z pełnionych funkcji. Groźby dyscyplinarek również są, choć tu przynajmniej rzecznicy mają godność by takich postępowań nie wszczynać - no ale rzecznicy sobie mogą sobie pozwolić na własne zdanie.

 • judge2017

  Ale to naprawdę nic dziwnego ani szokującego. Jak ktoś kandyduje w nieważnym konkursie prowadzonym przez organ podający się za krs do SN, bo to by zająć tam miejsca bądź w nowych super izbach w tym w izbie powołanej do stosowania represji wobec sędziów i środowiska, bądź zająć miejsca w miejsce sędziów SN, którym bezprawnie przerwano kadencję, to zasługuje na stanowczą krytykę. I nie dziwni mnie postawa samorządów ani to, że samorządy nie chcą żeby takie osoby pełniły funkcje np. szkoleniowe, bo czego nauczyć mogą aplikantów ? Karierowiczostwa ?

 • Gość: [Michał] *.ipv4.supernova.orange.pl

  No i się dowiedziałem, że dyskryminacja za poglądy jest akceptowalna - ok, to nie ma o czym rozmawiać.

 • judge2017

  To nie dyskryminacja, a reakcja samorządów na łamanie zasad etycznych przez ich członków. Dziś jest łamana Konstytucja i niszczona jest niezależność sądów. Można mieć różne poglądy, ale proszę wybaczyć, trudno racjonalnie dyskutować np. ze zwolennikami zyskującego poparcie w sieci poglądu, że zmienia jest płaskim dyskiem... I oczywiście można wierzyć, że obecny minister i ekipa rządząca chce wolnych, niezależnych sądów, gwarantującym każdemu z nas uczciwe postępowanie. Tylko trudno znaleźć argumenty na obronę tak karkołomnej tezy

 • Gość: [Michał] *.ipv4.supernova.orange.pl

  "To nie dyskryminacja, a reakcja samorządów na łamanie zasad etycznych przez ich członków"

  O, to ciekawe - to w stosunku do ilu osób wszczęto postępowanie dyscyplinarne? Ile ukarano? Czy może w międzyczasie PiS zdobyło także rzeczników i sądownictwo dyscyplinarne które chroni wywrotowców, więc władze samorządu musiały wziąć sprawy w swoje ręce bo pisanie listów z sugestiami nie wystarczyło.


 • Gość: [obywatel - inny sędzia] *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

  "Cogitationis poenam nemo patitur" - karania zamiaru nikt nie ścierpi.
  Więc na razie Pan sędzia pozostaje bezkarny. Ale życzymy przejścia do fazy dokonania.

 • judge2017

  Zamiast trolowania zapraszam do merytorycznej dyskusji

 • Gość: [sasanka] *.adsl.inetia.pl

  Czy prezentowanie innego zdania niż ma Autor bloga to trolowanie?

 • judge2017

  Wydaje się, że życzenie autorowi bloga, aby poniósł karę (za co ?) nie jest prezentowaniem innego zdania, a gestem nieprzyjaznym.

 • Gość: [młodykarnista] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  To tak tylko gwoli wyjaśnienia:
  Czy obecny minister wyrzucił hurtem prezesów sądów? Tak.
  Czy wyrzucił rzeczników dyscyplinarnych i powołał zaufanych sobie? Tak.
  Czy zmienił postępowanie dyscyplinarne tak aby podporządkować je sobie? Tak.
  Rady adwokacka i radcowska wezwały do ustąpienia członków władz którzy zgłosili się do SN. Nie do rezygnacji z zawodu. A tylko do niepełnienia funkcji zarządzających.
  Aha. I wberw temu do pisze pana Michał nie usunięto ich dyscyplinarnie. Bo nawet młyny sprawiedliwości wewnatrz samorządu nie mielą tak szybko.

Dodaj komentarz

© Okiem sędziego
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci