Menu

Okiem sędziego

Głos przedstawiciela III władzy, sędziego praktyka z kilkunastoletnim doświadczeniem

Na kłopoty sędzia Niedzialak

judge2017

 

http://www.sn.pl/aktualnosci/SitePages/Komunikaty_o_sprawach.aspx?ItemSID=254-271e0911-7542-42c1-ba34-d1e945caefb2&ListName=Komunikaty_o_sprawach

A więc podsumujmy krótko sytuację. Wybrany w nieważnym konkursie przez organ podający się za Krajową Radę Sądownictwa, w nieuczciwej procedurze niegwarantującej skutecznych narzędzi kontroli podejmowanych rozstrzygnięć, zasiadający de facto i de iure w nieprzewidzianym przez Konstytucję RP sądzie specjalnym sędzia Piotr Niedzialak działając w trybie zabezpieczenia nakazał dopuszczenie do orzekania wybranego w tak samo nieważnym konkursie przez organ podający się za Krajową Radę Sądownictwa w nieuczciwej procedurze niegwarantującej skutecznych narzędzi kontroli podejmowanych rozstrzygnięć dr hab. Kamila Zaradkiewicza. 

Jak ktoś miał wątpliwości po co została ustanowiona nadzwyczajna pozycja ustrojowa Izby Dyscyplinarnej SN to teraz jest już wszystko jasne. 

Myśli sędziego Niedzielaka nie zaprzątało to, że sam organ podający się za KRS powziął istotne i co trzeba uczciwie przyznać w pełni słuszne wątpliwości co do zgodności z Konstytucją wyboru istotnej części swych członków. 

W zasadzie idąc logiką wywodów sędziego Niedzielak mógłbym zażądać zobowiązania prezesa mojego sądu do zapewnienia mi większego pokoju. Aż strach pomyśleć z jakimi roszczeniami mogą wystąpić w trybie zabezpieczenia zaniedbywani małżonkowie. 

 W czołówce świetnego serialu kryminalnego Piotr Machalica śpiewał: 

https://www.tekstowo.pl/piosenka,piotr_machalica,na_klopoty_bednarski.html

"...Gdy pachnie kokainą żony szal,
Gdy rusza mąż z dziewczyną w siną dal..." a ja dodam od siebie (trawestując słowa piosenki Andrzeja Jareckiego): 

Gdy masz tak wielkie oczekiwania,
I dorwać się chcesz do orzekania 

Czego się martwisz ? Co Ty ? Proste to jak drut !,
Niedzielak na kłopoty ma zawsze środek złoty

Weźmie się do roboty i zrobi cud. 

 I na koniec kilka słów zupełnie na poważnie. Tam gdzie mamy do czynienia z bezprawnymi zamachami na niezależność sądów, nie wolno chodzić na kompromisy. W jakiś sposób legalne władze Sądu Najwyższego padły ofiara własnej postawy, uznającej sędziów takich jak Piotr Niedzielak i jego koleżanki i koledzy z izby dyscyplinarnej za legalnie wybranych sędziów SN. No to teraz mamy pierwszą próbkę tego co i jak mogą zrobić osoby zasiadające w izbie dyscyplinarnej.  

Przepraszam za brak pokory (bo pouczanie sędziów SN jest czymś wielce karkołomnym), ale jestem głęboko przekonany, że uznanie postanowienia wydanego przez sędziego Niedzielaka za prawnie wiążące orzeczenie wydane przez Sąd Najwyższy będzie błędem, którego konsekwencje będą daleko idące, wykraczające poza sytuację służbową dr hab. Kamila Zaradkiewicza, bez wątpienia świetnego prawnika, lecz już niekoniecznie legalnie wybranego sędziego SN.  

 

 

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Michał] *.ipv4.supernova.orange.pl

  O proszę to co wymyślił Rzepliński (a czego nie potrafił zrealizować bo jest noga z KPC) zrobił Zaradkiewicz - faktycznie tragedia xd

 • Gość: [Qba] *.telkonekt.pl

  No ostatnio jak się SN wziął za zabezpieczanie z KPC huczek był, oj był... :D

 • judge2017

  Ważna jest kolejność rzeczy. Ktoś złamał Konstytucję, wybrał polityczny skład krs i uchwalił ustawę o SN i KRS. Ktoś zaplanował przejęcie SN i taką procedurę, w której pozbawiono uczestników prawa do odwołania. I ktoś procedował w sprawie nieważnego konkursu. To tak dla przypomnienia. A teraz człowiek, który najprawdopodobniej nie jest legalnym sędzią SN stosuje triki prawne, by swego równie nielegalnego kolegę dopuścić do orzekania.
  To nie jest to samo

 • Gość: [Michał] *.ipv4.supernova.orange.pl

  " To tak dla przypomnienia. A teraz człowiek, który najprawdopodobniej nie jest legalnym sędzią SN stosuje triki prawne, by swego równie nielegalnego kolegę dopuścić do orzekania.
  To nie jest to samo"

  Oczywiście - gdy daną instytucję procesową stosuje Rzepliński, Żurek czy Zabłocki to jest to uprawnione zastosowanie ustawowego środka by ratować demokratyczne państwo prawa. Gdy robi to Zaradkiewicz to są to "triki prawne". Moralność Kalego w pełnej krasie xd

 • Gość *.dynamic.chello.pl

  O TK i jego orzeczeniu nie dyskutujemy. Sprawa dotyczy SN. Istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że: 1) KRS została wybrana w sposób sprzeczny z Konstytucją, 2) konkurs był nieuczciwy (zna Pan przykład procedury, gdzie możliwość skutecznego odwołania uzależniona jest od tego, by odwołanie wnieśli wszyscy, także ten który wygrał konkurs/przetarg ? ), a konkurs na miejsca w SN był nieważny (brak kontrasygnaty). Oczywiście, to prawda, że w Ameryce biją Murzynów (bo takie są mniej więcej Pana argumenty: wcześniej też były uchybienia, błędy, to teraz wolno nam wszystko, a co tam ?) Kalemu Rzepliński ukraść krowę, to Kali ukradnie SN całe stado krów, taka to logika. Zupełnie chybiona.

  PS Myślę, że jasność wywodu zakłóca Panu autentyczna niechęć do sędziów, cóż, nie wnikam w powody, ale współczuję

 • judge2017

  Dla jasności: poprzedni komentarz był mój.

© Okiem sędziego
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci